Istnieje wiele mitów dotyczących ekonomii jazdy. Organizując szkolenie jazdy ekonomicznej Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Rajder w Toruniu zadbał o sprostowanie nieprawidłowości dotyczących oszczędnego stylu jazdy, które prowadzą do uszkodzeń silnika i innych części samochodu. Jazda ekonomiczna bowiem, to nie tylko redukcja kosztów paliwa. To także obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co przekłada się na dbałość o środowisko naturalne.

Eco driving, czyli jazda ekonomiczna łączy koncepcje ekonomicznego stylu jazdy, z bezpiecznym i ekologicznym prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Cel szkolenia można zawrzeć w jednym krótkim zdaniu – optymalne wykorzystanie właściwości współczesnych silników samochodowych, które pozwala w znaczny sposób zniwelować koszty amortyzacji pojazdów. W trakcie kursu, doświadczeni instruktorzy uczą, jak prowadzić samochód, aby zmniejszyć wydatki na paliwo i częste naprawy samochodów. Realne oszczędności nie biorą się z wolnej i mało dynamicznej jazdy, ale z umiejętności odpowiedniego wykorzystania pracy silnika i systemów hamowania, połączonego z szybką reakcją na bodźce zewnętrzne. Ekonomiczny kierowca powinien umieć dostrzec każde, możliwe zagrożenie na drodze, zanim jeszcze wywoła ono negatywne dla niego skutki.

Szkolenie jazdy ekonomicznej prowadzone jest w dwóch etapach. W trakcie zajęć teoretycznych, kursanci zdobywają wiedzę na temat nowoczesnych systemów kierowania samochodem, zagrożeń występujących na drogach i zależności między stylem jazdy a redukcją spalania i amortyzacji. Zajęcia praktyczne to z kolei jazda w ruchu miejskim, oceniana przez profesjonalnego instruktora. Zadaniem szkoleniowca jest wskazanie i eliminacja błędów kierowcy, które przyczyniają się do zwiększenia eksploatacji samochodu. Po kilkugodzinnych ćwiczeniach każdy kierowca staje się zwolennikiem ekonomicznej jazdy.

Kurs jazdy ekonomicznej to doskonała lekcja na co dzień. To krótkie szkolenie pozwoli na lepsze zrozumienie i szybsze wdrożenie koncepcji ekonomicznej jazdy. Jest ono znakomitą inwestycją, która przynosi zauważalne zyski w postaci oszczędności na benzynie i naprawach pojazdu.