Dla wielu kierowców jazda defensywna kojarzy się z brakiem dynamizmu. Nic bardziej mylnego. Jazda defensywna to praktyczna koncepcja, której głównym założeniem jest połączenie bezpieczeństwa na drodze z umiejętnością dostrzegania zbliżających się zagrożeń w ruchu drogowym. Jest to zatem optymalne połączenie teorii i praktyki, które objawia się konkretną reakcją na bodźce zewnętrzne i świadomym wykorzystaniem nowoczesnych systemów samochodowych.

Szkolenie jazdy defensywnej organizowane jest w odpowiedzi na rosnącą potrzebę ochrony przed negatywnymi skutkami wypadków drogowych. Obecnie goni nas czas. Wielu kierowców przyznaje się, że w trakcie prowadzenia pojazdu łatwo się dekoncentrują. Szczególnie podczas długiej i męczącej trasy, nasze zmysły przestają odpowiednie reagować na bodźce zewnętrzne. Reakcja na pewne czynniki jest spowolniona, co w efekcie może prowadzić do niebezpieczeństwa. Szkolenie jazdy defensywnej ma na celu eliminację zjawisk, które mogą przyczynić się do powstania kolizji na drodze. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia poprzez wykształcenie u kierowcy odpowiednich reakcji i umiejętności stosowanych w czasie jazdy.

Podczas szkolenia kierowcy nauczą się jak wykorzystanie technicznych możliwości samochodu prowadzi do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Kursanci zostaną także zapoznani z tematyką nowoczesnych systemów hamowania, psychologicznych reakcji na zagrożenia i zagadnieniami dotyczącymi czynników i skutków wypadków w ruchu drogowym. Pod okiem doświadczonych instruktorów doskonalenia techniki jazdy odbędą zajęcia praktyczne, w trakcie których będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w symulatorze jazdy w warunkach ekstremalnych.

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Rajder wierzy, że nie ma nic ważniejszego dla kierowcy jak bezpieczeństwo. Chcemy, aby każdy organizowany przez nas kurs kształtował pozytywne zachowania na drodze. Jednym z nich jest szkolenie jazdy defensywnej, które poza bezpiecznym stylem jazdy, uczy także wyobraźni na drodze.